فایبر گلاس

              فایبر گلاس 

فایبرگلاس یک نوع پوشش کامپوزیت(ماده ای متشکل از چند مواد) است که از رزین ها و الیاف شیشه درست می شود،امروزه اکثر کارخانه ها در دنیا مخازن آب واسید خود را بااستفاده از پوشش فایبر گلاس عایق می کنند وجلوی پوسیدگی و ازبین رفتن مخازن وضررهای ناشی از آن را می گیرنداما از ویژگی های دیگر فایبر گلاس سبک بودن ومستحکم بودن آن است که باعث تولیدانواع قطعات از جنس فایبر گلاس شده است مانند: سپر انواع خودروها ،انواع ایرانیتها 

چگالی فایبر گلاس در حدود 1850-2000 کیلوگرم بر متر مکعب است..

کامپوزیتها یا قطعات فایبرگلاس حاوی یک نوع یا بیشتر از الیاف تقویت کننده بوده که توسط یک رزین ( ماتریس ) احاطه میگردند.

قطعات کامپوزیتی دارای مواد مغزی می توانند یک طرف و یا دو طرف سطح صاف و صیقلی  به شکل ساندویچ تولید شوند.

متداولترین نوع مصرفی الیاف تقویت کننده در صنایع الیاف شیشه ای هستند

متداولترین رزین مصرفی در صنایع فایبرگلاس رزین پلی استر غیر اشباع است واز انواع دیگر می توان به اپوکسی ها؛ وینیل استرها ؛ فنولیک ها و غیره اشاره نمود.

 متداولترين رزين مصرفی در صنايع فايبرگلاس رزين پلي استر غير اشباع است .

 

رزين سهم بيشتری را در مقايسه با مواد ديگر به خود اختصاص مي دهد كه در ضمن داراي  دونقش می باشد؛ اول به عنوان نگهدارنده يا تثبيت كننده محل الياف تقويتی ودوم اينكه در صورت اعمال نيرو به قطعه باعث تغيير شكل و توزيع  تنش در كل سطح می گردد.

 

مزايا : استحكام بالا ، وزن سبك  ، پايداری نسبی دربرابر اشعه UV و مقاومت شيميایی ، دوام قابل توجه.

 

مقاومترين مخازن در برابر حرارت و اسيد از جنس فايبرگلاس ساخته ميشود. بطور مثال سينكهای آزمايشگاهی ضد اسيد پليمری را نمي توان از پلی اتيلن ساخت چرا كه اسيد به سرعت با پلی اتيلن واكنش نشان داده و سبب خوردگي مخزن ميگردد و در اين موارد حتما می بايد از فايبرگلاس جهت مخازن نگهداری اسيد استفاده نمود.

 

در فرآيند تجزيه فاضلاب توسط باكتری های بی هوازی مقدار بسيار زيادی اسيد توليد می گردد و محيط اسيدی درون سپتيك زمينه خوردگی را برای مخزن فراهم ميكند